Aktualności

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
m. st. Warszawy

Logo Państwowej Straży Pożarnej na tle zarysu miasta

Strona archiwalna

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.
Aktualna witryna znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/kmpsp-warszawa

Ostatnia aktualizacja treści: 15 styczeń 2021 roku. 

Załatw sprawę przez EPUAP

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • - poczty tradycyjnej na adres: ul. Polna 1, 00-622 Warszawa
  • - poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - faksu: 22 596 78 00

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 596 73 00

Rok 2020 minął w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 pod znakiem intensywnych działań, które wpisały się w szeroko pojęte bezpieczeństwo oraz walkę z koronawirusem. Strażacy wyjeżdżali do 1197 zdarzeń, w tym 114 pożarów, 972 miejscowych zagrożeń w tym 249 zdarzeń o charakterze chemicznym i 111 alarmów fałszywych.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego WARSZAWA 6 działająca na bazie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 6 od początku roku mierzyła się z ogromnymi wyzwaniami jakie przyniosła pandemia koronawirusa. Z początkiem roku funkcjonariusze JRG 6 wytworzyli ponad 35000 litrów środków do dezynfekcji dłoni oraz powierzchni na potrzeby Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Wspomagali Komendę Wojewódzką w rozdysponowaniu środków ochrony indywidualnej dla podległych jej komend powiatowych i miejskich. Udzielali wsparcia sprzętowego jak i personalnego podczas pobierania wymazów u podejrzanych o zachorowanie na Covid 19, dezynfekowali pojazdy oraz infrastrukturę Państwowej Straży Pożarnej na terenie Mazowsza. 

 Rok 2020 to jednak nie tylko walka z Covid 19, ale również zmiany personalne na stanowisku dowódcy JRG oraz jego zastępcy. Na stanowisko Dowódcy JRG nr 6 został powołany st. kpt. Paweł Szymanek na jego zastępcę powołano kpt. Łukasza Faralisza. 

 W okresie wakacyjnym świat obiegła informacja o potężnym wybuch saletry amonowej w Bejrucie. Do działań w rejonie wybuchu zostali oddelegowani specjaliści w dziedzinie chemii z SGRChem WARSZAWA 6 kpt. Łukasz Faralisz, ogn. Sławomir Warchoł, mł. ogn. Przemysław Aksamit. Oddelegowani funkcjonariusze stanowili wsparcie dla polskiej grupy poszukiwawczo - ratowniczej. Do głównych zadań strażaków z warszawskiej „szóstki” należało rozpoznanie chemiczne miejsc wyznaczonych do przeszukania przez Grupę USAR. 

Pod koniec października Komendant Główny PSP zwrócił się do strażaków, którzy posiadają tytuł ratownika medycznego lub pielęgniarza o wsparcie personelu medycznego w walce z Covid-19. Na ten apel odpowiedziało wielu chętnych wśród nich mł. asp. Maciej Krysiński z JRG 6, który został oddelegowany do pracy w CSK MSWiA w Warszawie gdzie wraz z lekarzami, pielęgniarkami pomagał osoba chorym na Covid-19.

W wigilię Bożego Narodzenia do strażaków pełniących w ten wyjątkowy dzień służbę z wizytą i życzeniami przyjechali: Komendant Główny, Mazowiecki Komendant Wojewódzki, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej oraz Zastępca Komendanta Rektora Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Funkcjonariusze JRG 6 brali udział, jako wsparcie merytoryczne, w wielu postępowaniach przetargowych  m.in. na samochody-laboratoria, samochody do dekontaminacji, samochody rozpoznania z dronami, system wymiany danych pomiarowych a także działali w zespołach opracowujących zasady organizacji ratownictwa chemicznego w KSRG jak również wytyczne dotyczące postępowania z instalacjami fotowoltaicznymi. 

Opracował: kpt. Łukasz Faralisz, mł. asp. Maciej Krysiński 

Zdjęcia: KMPSP m. st. Warszawa, JRG 6