Ćwiczenia

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
m. st. Warszawy

Logo Państwowej Straży Pożarnej na tle zarysu miasta

Strona archiwalna

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.
Aktualna witryna znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/kmpsp-warszawa

Ostatnia aktualizacja treści: 15 styczeń 2021 roku. 

Załatw sprawę przez EPUAP

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • - poczty tradycyjnej na adres: ul. Polna 1, 00-622 Warszawa
  • - poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - faksu: 22 596 78 00

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 596 73 00

Za nami kolejne zajęcia doskonalenia zawodowego dla strażaków KM PSP m. st. Warszawy dotyczące radzenia sobie na wypadek wystąpienia trudnych sytuacji podczas działań w strefie.

Opracowany harmonogram przewiduje realizację zajęć w każdy czwartek, z udziałem jednego zastępu z  wybranej JRG z tut. komendy. Zasadniczym elementem szkolenia są zajęcia praktyczne odbywające się na specjalnie stworzonym do tego celu torze.

Zajęcia na torze poprzedzone są szkoleniem teoretycznym oraz praktycznym na przygotowanych stanowiskach. Strażacy pokonując tor mogą sami sprawdzić rozwiązania, których uczą się wcześniej, a które w warunkach stresu i wyczerpania fizycznego mogą się okazać kluczowe do bezpiecznego opuszczenia strefy. Oprócz nauki radzenia sobie z ciasnotami, wyplątywaniem się z kabli, awariami aparatu oddechowego, funkcjonariusze doskonalą umiejętności wzywania pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia, a to wszystko w warunkach mocno ograniczonej widoczności.

Dodatkowym elementem realizowanym w czasie zajęć jest monitorowanie przez instruktorów zużycia powietrza  w celu określenia przybliżonych czasów pracy w aparacie powietrznym podczas dużego wysiłku fizycznego. Wiedza ratowników na temat własnego zapotrzebowania na powietrze podczas pracy może przełożyć się na bardziej świadome i bezpieczne używanie ODO.

Tekst: mł. bryg. Grzegorz Kozioł

Zdjęcia: KM PSP m. st. Warszawy