Interwencje

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
m. st. Warszawy

Logo Państwowej Straży Pożarnej na tle zarysu miasta

Strona archiwalna

Znajdujesz się na archiwalnej stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.
Aktualna witryna znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/kmpsp-warszawa

Ostatnia aktualizacja treści: 15 styczeń 2021 roku. 

Załatw sprawę przez EPUAP

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • - poczty tradycyjnej na adres: ul. Polna 1, 00-622 Warszawa
  • - poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - faksu: 22 596 78 00

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 596 73 00

Około godziny 16:25 do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym  przy ul. Szkoły Orląt Do akcji zadysponowano zastępy: GBA 2/16 Pr-750, GCBA 5/32,2,5, i SCD-37 z JRG 8. Do zdarzenia udała się również Grupa Operacyjna Miasta.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR zastał zadymienie wydobywające się z okien budynku na czwartym piętrze. W toku rozpoznania okazało się, iż pożar rozwinął się w mieszkaniu trzypoziomowym. W oknie na poddaszu na parapecie wewnętrznym znajdowała się kobieta , której silne zadymienie odcięło drogę ucieczki.  Lokalizacja zdarzenia oraz patio występujące w budynku uniemożliwiło sprawienie drabiny mechanicznej oraz rozstawienie skokochronu.

Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wprowadzeniu ratowników do palącego się mieszkania z dwiema liniami gaśniczymi. Jedna z rot wyposażona została w dodatkowy aparat, który posłużył osobie poszkodowanej do bezpiecznego opuszczenia budynku. Kobieta po wyprowadzeniu na zewnątrz została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono przeszukanie pomieszczeń. Więcej osób poszkodowanych ni znaleziono. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne i Gazowe potwierdziły odłączenie mediów od budynku. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz dogaszania zarzewi ognia. Teren pogorzeliska sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej. Budynek oddymiono i przewietrzono. W działaniach trwających ponad godzinę brało udział 15 strażaków.

Tekst: st. kpt. Kamil Kowalczyk
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Napora